Prefabrik Nedir, Nerelerde Tercih Edilir?

prefabrik firmaları

Prefabrik, önceden hazırlanan parçaların sonradan bir araya getirilerek ortaya çıkan yapıya denir. İnşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte ve ülkemizin deprem hattında bulunması nedeniyle ortaya çıkan konut ihtiyacına veya şantiye birimlerine anında cevap verebilmektedir.

Genellikle tek kat olarak projelendirilen ve kurulumları tamamlanan prefabrik yapılar esnek tasarımlandırma sayesinde birçok ihtiyaçlarda kullanılmaktadır. Çok sayıda konut ihtiyacına kısa sürede yanıt veren bu sistem genellikle; müstakil konutlar(prefabrik villa), ofis binaları ve şantiye binaları olarak kullanılmaktadır.

Prefabrik yapılar, ülkemizde kullanımının yaygınlaşmasının ardından birçok firma tarafından müşterilere sunulmaktadır. Ancak rekabetin arttığı ortamda firmalar birbirlerinin önüne geçmek, müşteriyi cezbetmek için en uygun fiyatlandırmayı tercih etmektedirler. Burada kullanıcının dikkat etmesi gereken oldukça önemli noktalar bulunmaktadır. “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” diyen Henry Ford oldukça önemli mesaj vermektedir. Yanlış yerden tasarruf etmeye çalışmak, sizi fazlasıyla zarara uğratabilir. Çünkü bazı firmalar müşteriye uygun fiyat vermek amacıyla kullandığı ürünlerde ucuza kaçabilmektedir ve müşterinin inşa aşamasında bunu farketmesi mümkün değildir. Projenizi teslim aldıktan sonra malzemenin ucuzluğundan dolayı çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve firma bu konuda size herhangi bir destek vermeyebilir.

Prefabrik yapılar nerelerde kullanılır?

Prefabrik Villa/Ev: Prefabrik yapılar ekonomik ve kaliteli olması nedeniyle birçok aile tarafından tercih edilmektedir. Genellikle 2 katlı olarak projelendirilen, kolaylıkla oda paylaşımı yapılan prefabrik yapılar ses ve ısı izolasyon konusunda da ön plana çıkmaktadır. Ayrıca dış kaplaması nedeniyle boya masrafınız olmamakta sadece silme/temizle işlemi yaptırmak durumundasınız.

Ofis BinalarıPrefabrik ofis binaları firmalar tarafından hızlı ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir. Modüler bir yapı olması nedeniyle çoğu ihtiyaç için kullanılmaktadır. Modern dış kaplama sayesinde şık bir görünüm elde edilmektedir.

Şantiye BinalarıPrefabrik şantiye binaları ise inşaat sahalarında firmaların yönetim binaları olarak kullanılmaktadır. Genellikle 2 kat olarak projelendirilmekte, tüm ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir. Isı ve ses izolasyonu, kullanışlı ve konforlu tasarımı nedeniyle firmalar tarafından tercih edilmektedir. Ekonomik, uzun ömürlü ve modüler olması nedeniyle çoğu yerde çoğu ihtiyacınız için kullanılmaktadır.

Prefabrik yapı sorunları yaşamamak için; yaptıracağınız prefabrik villa-konut, prefabrik ofis binası veya prefabrik şantiye binası projesi için fiyat araştırması yapmalısınız. Fiyat araştırması yaptıktan sonra size en uygun 3 veya 5 firmayı ayırın. Bu firmalar arasında seçim yapmak için oldukça titiz davranmak zorundasınız. Seçimin son aşamasında firmaların yaptığı işleri, referansları ve mümkünse kullanıcı yorumlarını iyice araştırıp doğru analiz etmelisiniz. Bu noktadan sonra size sadece firmalar arasında bir seçim yapmak kalacak. Fiyat-Performans konusunda size en uygun firmayı seçtikten sonra projelendirme çalışması ve ardından projenizin kurulumu için tarih aralığını konuşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir